Sokszor előfordul, hogy az emberek nem érzik jól magukat, azonban látszólag teljesen egészségesek, és semmilyen olyan okot nem találnak, amely kiválthatja a tüneteket. Kevesen gondolnak ilyen esetben a paraziták jelenlétére.
Azonban a szervezetünkben jelen lévő élősködők számos tüntet és betegségeket okozhatnak, például a bélrendszerben, a bőrünk stb. Bár a különböző élősködő fajok jelenlétének a gondolata elég kellemetlen, a paraziták sokkal gyakoribbak, mint gondolnánk. A paraziták nem korlátozódnak az elmaradott országokra, hanem a világ minden táján léteznek, és bárkit megbetegíthetnek. Számtalan tünetet okozhatnak, amelyek közül csak néhány érinti az emésztőrendszert, de a jó hír az, hogy igen, kezelhetőek.
A paraziták elleni küzdelem azonban nem könnyű. Élősködők jelenléte esetén ugyanis előbb a tünetekből rá kell jönni a probléma okára, ami nem könnyű. Ráadásul az ember hajlamos nem foglalkozni ezekkel a problémákkal, hiszen kellemetlennek gondolják. A megfelelő kezelésekkel azonban gyorsan meg lehet szabadulni ezektől az élősködőktől, sőt a fertőzés kiújulását is megelőzhetjük.
Cikkünkben annak járunk utána, hogy mik azok a paraziták, milyen tüneteket és betegségeket okozhatnak, hogyan jelennek meg a szervezetben, és miért fontos küzdeni ellenük.
EBBEN A CIKKBEN
Mik azok a parazita férgek?
A paraziták olyan organizmusok, amelyek egy élő gazdaszervezetben élnek és abból táplálkoznak. Számos parazita féreg létezik, amelyek megtelepedhetnek az emberben. Ezek közé tartoznak a laposférgek, a tüskésfejű férgek és a kerekesférgek.
A parazitás fertőzés kockázata nagyobb a vidéki vagy fejlődő régiókban, azonban ez nem zárja ki azt, hogy máshol ne szembesülhetnénk ezzel a problémával.
A paraziták más szervezeteken vagy más szervezetekben élnek, és a gazdaszervezetük kárára élnek. Számos különböző parazita fertőzheti meg az embert, és olyan betegségeket adhatnak át, mint a malária és a trichomoniázis.
Hogyan lehet parazitákat kapni?
Számos módja van annak, hogy parazitával fertőződjünk meg. Íme a leggyakoribb okok:
- Szennyezett élelmiszer és víz fogyasztásával
- nem eléggé átsütött húson keresztül
- szennyezett vízzel
- tisztátalan vagy szennyezett gyümölcsök és zöldségekkel
- a lábfejen keresztül
Ha valaki egyszer megfertőződött egy parazitával, nagyon könnyen továbbadhatja azt. Ha parazitával fertőzött, és nem mos kezet a mosdó használata után, könnyen átadhatja a parazita mikroszkopikus petéit bármin keresztül, amihez hozzáér: a fürdőszoba ajtókilincsén, a sószórón, a telefonján vagy bárkin, akit megérint. Emellett sok esetben az állat, leginkább a kutya szőrén is található olyan parazita, ami később tüneteket okozhat.
Hogyan jelennek meg a parazita fertőzések és milyen tüneteket okoznak ?
A parazita által okozott tünetek egy részét a véráramba kibocsátott és ezáltal a belső szervekhez jutott méreganyagok okozzák.
- Megmagyarázhatatlan székrekedés, hasmenés, híg széklet, gázok, puffadás, hányinger vagy az irritábilis bél szindróma egyéb tünetei.
- Ételmérgezést kapott, és az emésztése azóta sem a régi
- Nehezen alszik el, vagy éjszaka többször felébred.
- Külső tünetek, például bőrirritáció, viszketés vagy megmagyarázhatatlan kiütések jelentkeznek
- Gyakran csikorgatja a fogait álmában
- Fájdalmas, sajgó izmok vagy ízületek
- Fáradtság, kimerültség, hangulati változások, depresszió vagy gyakori apátia érzése
- Soha nem érzi magát jóllakottnak az étkezések után
- Vashiányos vérszegénységet diagnosztizáltak önnél
Kezelési lehetőségek
A parazita fertőzéseket többféle módon lehet kezelni. Gyakran elegendő, ha valamilyen természetes módon próbálunk megszabadulni a belső és külső tüneteket okozó parazitáktól. Ez azért fontos, mert a kezelések révén további súlyos, esetleg krónikus betegségek tüneteit előzhetjük meg, különösen a megfelelően kiválasztott terápiák használatával.
Gyógyszeres terápiák
Ebben az esetben kérhetjük orvos segítségét a paraziták elleni leghatékonyabb gyógyszer kiválasztásában. Lehet, hogy csak egy adagra van szüksége, vagy előfordulhat, hogy több héten keresztül kell szednie a gyógyszert.
Ügyeljen arra, hogy pontosan az előírt módon szedje a gyógyszert, különben előfordulhat, hogy nem hat. Gyógyszeres kezelés esetén azonban mindenképpen kérjük szakember segítségét és csak a megfelelő információk birtokában vágjunk bele a kezelésbe.
Természetes terápiák
A hagyományos orvosi kezelések gyorsabban és kevesebb mellékhatással szabadulhatnak meg a parazitáktól, mint a legtöbb alternatív kezelés. Mégis, az alternatív kezelések hasznosak lehetnek a hagyományos gyógyszerek mellett.
A természetes kezelésekbe beletartozhat ha változatunk néhány, sok esetben káros szokásunkon, esetleg életmódot váltunk.
Az alábbi táplálkozási tanácsok segíthetnek megakadályozni a paraziták elszaporodását:
- Kerülje az egyszerű szénhidrátokat, például a finomított élelmiszerekben, gyümölcsökben, gyümölcslevekben, tejtermékekben, tejtermékekben megtalálható cukrokat.
- Egyen nyers fokhagymát, tökmagot, gránátalmát, céklát és sárgarépát, amelyeket hagyományosan az élősködő paraziták elpusztítására használnak.
- Igyon sok vizet, hogy segítsen átöblíteni a szervezetét.
- Egyen rostot, ami segíthet megszabadulni a férgektől.
- A probiotikumok segíthetnek egészségesen tartani az emésztőrendszert.
- Az emésztőenzimek segítenek visszaállítani a bélrendszer normál állapotát, ami segíthet a védekezési mechanizmusok helyreállításában az emberi szervezetben
- A C-vitamin támogatja az immunrendszert. Ha hasmenés alakul ki, csökkentse az adagot.
- A cink támogatja az immunrendszert, így hatékony lehet a bélférgek és más élősködő paraziták elleni közvetlen küzdelemben.
- A gyógynövények bizonyítottan hatékony módja a szervezet rendszereinek erősítésére.
Melyek a különböző típusú bélférgek?
Ha parazita fertőzésről van szó, akkor a legtöbb esetben a laposférgek és a kerekesférgek a valószínű állnak a háttérben. A paraziták ezen két fő típusa rengeteg helyen megtalálható. Szabad szemmel nem mindig láthatók. A következő féregfajták tartoznak közéjük.
Galandféreg
A galandférget, amely a laposféreg egyik fajtája, galandféregpetékkel vagy -lárvákkal szennyezett víz fogyasztásával kaphatja el. A nyers vagy nem eléggé átsütött hús egy másik módja annak, hogy a galandférgek bejussanak az emberekbe.
A galandférgek beágyazódnak a bélfalba, és ott maradnak. Onnan bizonyos típusú galandférgek petéket termelhetnek, amelyek lárvává érnek, amelyek a test más részeire vándorolnak.
A galandféreg leginkább egy hosszú, fehér szalagra hasonlít. Akár 20-25 méter hosszúra is megnőhet, és akár 30 évig is élhet az emberben.
Métely
A métely a laposféreg egyik fajtája. A nyers vízitormák és más édesvízi növények a fő forrásai az embereknél előforduló métely fertőzésnek, de a szennyezett víz fogyasztása során is elkaphatjuk őket.
A bélben, a vérben vagy a szövetekben telepednek meg. A mételynek számos fajtája létezik. Egyik sem éri el azonban a néhány centiméternél nagyobb hosszúságot.
Kampósférgek
A kampósférgek ürülékkel és szennyezett talajjal terjednek. A leggyakoribb módja annak, hogy kapcsolatba kerüljünk ezzel a típusú orsóférgességgel, ha mezítláb járunk kampósférgek lárváival fertőzött talajon. A bőrön keresztül képesek átfúródni.
A horogférgek a vékonybélben élnek, ahol „horoggal” rögzítik magukat a bélfalhoz. Általában kevesebb, mint fél hüvelyk hosszúak.
Tűférgek (fonálférgek)
A fonálférgek apró, meglehetősen ártalmatlan férgek. Gyermekeknél gyakrabban fordulnak elő. Ezek az élősködők, amikor teljesen kifejlődtek, a vastagbélben és a végbélben élnek. A nőstény a végbélnyílás körül rakja le a petéket, általában éjszaka.
A peték az ágyneműn, ruházaton és más anyagokon is túlélhetnek. Az emberek akkor fertőződnek meg, amikor megérintik a petéket, és végül a szájukba veszik őket. A tojások olyan kicsik, hogy akár be is lehet őket lélegezni, ha a levegőbe kerülnek.
Bár a fonálféreg fertőzés általában ártalmatlan és könnyen kezelhető. Ritkábban előfordulhat a vakbélben is, amely ritka esetben vakbélgyulladást is okozhat, bár számos kutatás szerint ennek viszonylag kevés az esélye.
Trichinosis férgek
A trichinosis kerekesférgek állatok között terjednek. Az emberek a trichinózist leggyakrabban a lárvákat tartalmazó, nem eléggé átsütött hús fogyasztásával kapják el. A lárvák a belekben érnek. Ahogy szaporodnak, ezek a lárvák a beleken kívülre, az izmokba és más szövetekbe juthatnak.