A túlsúly egyre több ember számára okoz mindennapi problémát, mivel a lakosság nagy része kisebb vagy nagyobb felesleggel rendelkezik az ideális testsúlyához képest. A túlsúly hosszú távon számos egészségügyi problémát okozhat, amelyek azonban már komolyan befolyásolhatják az egészséget is.
Sokan próbálkoznak mindenféle fogyókúrával annak érdekében, hogy megszabaduljanak a felesleges kilóktól. Sőt, sokan már legalább 2-3 diéta nehézségein is túl vannak. Ezekkel a diétákkal azonban több probléma is lehet. Az egyik, hogy a fogyókúra során valaki nagyon egyoldalúan táplálkozik, és egy szigorú étrendet tart be. Ilyen esetben, ha abbahagyja a diétát, és visszatér a korábbi táplálkozási szokásaihoz, akkor nem fog célt érni.
Az is előfordulhat, hogy kevesebb kalóriát visz be, mint amivel sikeres és tartós módon beindulhat a fogyás. Sőt ilyenkor akár már a diéta közben is fáradtak vagyunk, nincs energiánk sportolni, ami összességében nagy mértékben veszélyezteti a fogyókúrát.
Az egészséges fogyáshoz kiegyensúlyozott táplálkozásra van szükség napi 3-5 étkezéssel. Bár a fogyás így lassabb lesz, érdemes ezt az utat választani, hiszen az eredmény is biztos lesz. Ráadásul, ha nem eszel, akkor az anyagcsere is lelassul, ami pedig nélkülözhetetlen az ideális testsúly sikeres eléréshez.
EBBEN A CIKKBEN
Mit jelent az anyagcsere?
A hosszú távú fogyás sokak vágya, amihez elengedhetetlen a megfelelő anyagcsere elérése is. Sokan azonban nincsenek tisztában azzal, hogy miért is fontos annyira az anyagcsere. Valójában ez az a folyamat, amelynek során az elfogyasztott étel a szervezet üzemanyagává váli, és energiával látja el azt. Energiára pedig mindig szükség van, még alvás közben is, hiszen különböző szerveink akkor is működnek.
Az anyagcsere felelős a zsírégetésért. Ezen kívül azonban még számos más, létfontosságú feladata is van. Segítheti a légzést, a vérkeringést a testhőmérséklet szabályozását és az ételek megemésztését is. Ahhoz tehát, hogy ezeket a feladatokat a szervezet el tudja látni, megfelelő mennyiségű kalóriára van szüksége. Ezt nevezik alapanyagcserének.
Látható tehát, hogy az anyagcsere rendkívül fontos szerepet tölt be. Ha azonban nem figyelünk oda, akkor számos más probléma mellett az súlyvesztésre, illetve a plusz kilókra is hatással lehet.
Hogyan lehet felgyorsítani az anyagcserét a fogyás érdekében: alapvető szempontok
Az anyagcsere felgyorsítására számos természetes eszköz áll rendelkezésre. Ha fogyni szeretnél, akkor ezekkel a tippekkel kevésbé lesz nehéz, hiszen nemcsak az anyagcseréd lesz rendben, hanem egészségesen is fogsz táplálkozni, ami szintén segít abban, hogy kevesebb legyen a kalória bevitel. Ezért mindenképpen olvad el a lenti étkezési és életmód javaslatainkat.
Rendszeres étkezés
Ha szeretnéd felgyorsítani az anyagcserét akkor inkább rendszeresen egyél, többször kisebb adagokat. Ha több, kisebb étkezést fogyasztasz a nap folyamán, az segíthet a jóllakottság érzésében, és az anyagcseréd is folyamatosan magas szinten működik rendszeres étkezések esetén. Azt javasoljuk, hogy törekedj öt-hat kisebb étkezésre.
Növeld a fehérje fogyasztását
A szervezetednek több időbe telik a fehérje lebontása, mint a zsíré vagy a szénhidráté, így hosszabb ideig érzed jóllakottnak magad. A fehérje azonban az anyagcserédet is fellendítheti a termogenezis nevű folyamatnak köszönhetően, amelynek során a szervezeted a bevitt kalóriák körülbelül 10%-át emésztésre használja fel. Mivel a fehérje elégetése hosszabb ideig tart, mint a szénhidrátoké vagy a zsíroké, a szervezeted több energiát használ fel a fehérjedús étrendben található tápanyagok felszívására.
Figyelj a szénhidrát bevitelre
Sokan úgy gondolják, hogy a súlyvesztés legjobb módja az, ha radikális lecsökkentik a szénhidrát fogyasztását, hiszen így látszólag gyors eredményt érhetnek el Ez azonban nem jó döntés, mivel a szénhidrát valójában nem más, mint a szervezet egyik legfontosabb üzemanyaga. Egy felnőtt embernek legalább 140-160 gramm szénhidrát fogyasztásra van szüksége naponta annak érdekében, hogy a szervezet megfelelően tudjon működni.
Ennek megfelelően olyan étrendet kell tartani, amiben megfelelő mennyiségű és minőségű szénhidrát szerepel. Ha tehetjük válasszuk inkább a teljes kiőrlésű kenyeret, csökkentsük például az egyéb pékárukat. Emellett rendszeresen szerepeljen a friss zöldség az étrend összetevői között, hiszen magas rost tartalmának köszönhetően nagyon hasznos.
Fogyassz elegendő folyadékot
A folyadékpótlás elengedhetetlen ahhoz, hogy a szervezet a lehető legjobban működjön. A víz, illetve a cukrot nem tartalmazó teák szükséges az optimális anyagcseréhez, és segíthet a fogyásban.
Sokan nem tudják, hogy mennyi kellene, hogy legyen a napi folyadék fogyasztás. Nos szakértők szerint legalább 1,5 liter folyadékot kellene meginni. Ha pedig sportolunk, akkor ennél akár többet is.
Ne feledkezz meg az edzésről
Az erőnléti és ellenállásos edzés segít az izomépítésben, ami növelheti az anyagcserét. Az izomtömegnek magasabb az anyagcseréje, mint a zsíré, ami azt jelenti, hogy az izomtömeg megőrzéséhez több energiára van szükség. Az ember teste természetes módon veszít az izmokból, ahogy öregszik. A rendszeres ellenállásos edzés pedig segíthet ellensúlyozni ezt a hatást.
Adj zöld teát az étrendedhez a fogyás érdekében
A zöld tea világszerte széles körben elterjedt fogyókúrás italként, így a víz után a második legnépszerűbb ital. Tápanyag- és antioxidáns értéke miatt a zöld teát számos egészségügyi előnnyel hozzák összefüggésbe, beleértve a fogyást is. A hagyományos kínai orvoslásban már évszázadok óta használják különböző egészségügyi állapotok kezelésére.
A zöld tea tanulmányok szerint is segíthet a fogyásban. Számos felmérés szerint a zöld teában található flavonoidok és a koffein segíthet az anyagcsere gyorsaságának a növelésében, a zsír oxidációjának fokozásában, sőt, az inzulinaktivitás javításában is. Nem kell sok zöld teát inni ahhoz, hogy segítsen a fogyásban. Bár a fogyás előnyei különböző dinamikától függően változnak, már napi 2,5 csésze zöld tea fogyasztásával is találtak ilyen előnyöket.
Ne törölje az összes kalóriát az étrendből
Ha valaki rendszeresen kevesebb kalóriát fogyaszt, mint amennyire a szervezetének szüksége van, az anyagcseréje lelassulhat. Számos tanulmány kimutatta már, hogy az alacsony kalóriatartalmú diéták akár 23%-kal is csökkenthetik a szervezet által elégetett kalóriák számát. Ráadásul ez az alacsonyabb anyagcsere még sokáig fennmaradhat a kalóriaszegény diéta abbahagyása után is. Sőt, ez az alacsonyabb anyagcsere részben magyarázatot adhat arra, hogy az emberek több mint 80%-a visszahízik, miután elhagyja a kalóriaszegény diétát.
A kalóriaszegény diétának csak az egyik eredménye az, hogy lassítja az anyagcserét. Emellett izomvesztést is okozhat. Ez az izomtömeg vesztés különösen akkor fordulhat elő, ha a kalóriaszegény diéta alacsony fehérjetartalmú, és nem párosul testmozgással. Annak érdekében, hogy a fogyókúra ne befolyásolja az anyagcserét, ügyelj arra, hogy soha ne egyél kevesebb kalóriát, mint amennyire az alapanyagcsere alapján szükséged van.
Emellett az alacsony kalória bevitelnek további negatív hatásai is vannak. Ha rendszeresen kevesebb kalóriát fogyasztasz, mint amennyire a szervezetednek szüksége van, az fáradtságot okozhat, és nagyobb kihívást jelenthet számodra a napi tápanyag szükségleted kielégítése. A kalóriaszegény diéta például nem biztos, hogy elegendő mennyiségű vasat, folsavat vagy B12-vitamint biztosít. Ez vérszegénységhez és rendkívüli fáradtsághoz vezethet.
A fenti okok is indokolják tehát, hogy érdemes megnézni, hogy a kalóriákból mennyit szükséges bevinni annak érdekében a táplálkozás során, hogy ezek a negatív folyamatok ne induljanak be, de a néhány kilót könnyedén leadjunk. Az egészen biztos, hogy kevesebbet kell majd bevinni a zsír és a szénhidrát kalóriáiból, de fontos, hogy egészséges módon tegyük ezt, ha sikerestestsúly vesztést szeretnénk elérni hosszú távon.